Talog Kave

Dosta vremena provodim za kompjuterom, a espresso mi je neizbježan energetski impuls. Nabavio sam Espresso Coffee Machine i talog kave je nuzprodukt kojeg imam u dovoljnim količinama da uvijek mogu imati nekoliko rasadnika gljiva u bocama.

Prije početka ovog eksperimenta sa uzgojem gljiva iz taloga kave, dok sam čekao pošiljku micelija, nagomilao sam rezerve taloga.
Optimalno, talog kave je dobro čuvati hermetički zatvorenog u hladnjaku, na niskoj temperaturi ili čak i smrznut, jer to su uvjeti u kojima je skoro potpuno spriječen razvoj bilo kakvih parazitskih plijesni, mahovine ili bilo kakvih bakterija.


Ja sam za potrebe svojega eksperimenta pokupio i ponovo prokuhao sav talog kave koji sam našao, uključujući i onaj koji je stajao na mjestima koja su bila pogodna za razvoj zelenih, štetnih bakterija.
Kako sam se nadao, kuhanje je steriliziralo talog i pripremilo ga za daljnu obradu.


Prokuhavanje taloga:
(Ovo je samo moj dodatni korak jer nisam sav talog čuvao u hladnjaku)
 ... a ovo je pravilan način čuvanja taloga kave:
(Poslije sloja taloga, pametno je dodati nešto zrnja žita sa micelijem, pa sterilne piljevine drveta, na koju će opet ići red taloga kave ... i kada je posuda puna - izvadite na sobnu temperaturu kako bi započelo širenje micelija kroz smjesu)

Pazite da talog kave i piljevina budu netaknuti zelenim gljivicama, jer je posao onda osuđen na propast.
Primjer kontaminiranog taloga:


No comments:

Post a Comment